برخی مراکز اموزش عالی در حدود صدها سال قدمت دارند که در بین ان ها قدمت هزاران ساله نیز دیده میشود .در طول قرن ها بسیاری از دانشگاه های قدیمی جهان منحل، تقسیم به کالج های مستقل و یا به صورت مدرن در امده اند. نهاد های باستانی نه تنها به دلیل میراث تاریخی خود بلکه برای اثبات توانایی منطبق کردن خود در زمینه های مدرن در جهان رقابت شدیدی دارند. بسیاری از دانشگته های قدیمیترکیبی از میراث تاریخی و چشم انداز معاصر را ارائه میکنند. در اینجا ما به معرفی برخی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان میپردازیم، بیشتر انها در اروپا واقع شده اند .با توجه به تعداد زیاد دانشگاه های قدیمی در این منطقه، یک نماینده افریقایی برای مطرح شدن وجود دارد.

 

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا در سال 1088 تاسیس شد و تا کنون بدون فعالیت نبوده است و عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان را دارد. تا سال های اخیر این دانشگاه فقط در زمینه مطالعات دکترا فعالیت داشته است اما امروزه طیف متنوعی از برنامه ها را برای تمامی سطوح ارائه میدهد. دانشگاه بولونیا در کشور ایتالیا قرار دارد. این دانشگاه در حدود 84/200 دانش اموز ثبت نامی دارد که حدود 30000 نفر از انها در مقطع فوق لیسانس هستند. از فارغ التحصیلان مشهور این دانشگاه میتوان به تجار متعددو سیاستمداران ایتالیایی اشاره کرد.

  

دانشگاه آکسفورد

این دانشگاه با داشتن لیست فارغ التحصیلانی که شامل 27 وزیر، 20 اسقف اعظم، 12 قدیس، 27 نفر از برندگان جایزه نوبل، 47 نفر از دارندگان جایزه نوبل و و اقای استفان هاوکینگ از قدیمی ترین دانشگاه های بزرگ محسوب میشود.

در حالی که تاریخ دقیق بنیان دانشگاه مبهم میباشد اما با توجه به مطالعات تاریخی این بنا به سال 1096 بازمیگردد.و حتی برخی بر این باورند که قبل از این تاریخ بنا شده است .. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی رده 6 را ب خود: اختصاص داده است .دانشگاه اکسفورد به درستی از قدیمی ترین و پر امتیازترین دانشگاه های جهان است :سرویسدهی به  اجتماعی  از دانشجویان در حدود 22،600 و عامل بزرگترین انتشارات دانشگاه در جهان است.

  

 

دانشگاه سالامانکا

یکی دیگر از قدیمی ترین دانشگاه ها در اروپا دانشگاه سالامانکا است که در سال 1134 تاسیس شده اسنت و در سال 1218 امتیار سلطنتی دریافت کرده است قدیمی ترین موسسه اسپانیا بعد از بین رفتن دانشگاه پالنسیا است و در غرب مادرید واقع شده است. برای اضافه کردن به بار تاریخی این موسسه میتوان به این اشاره کرد که این نهاد در قرن 15 توسط کریستف کلمب و برای به دست اوردن حمایت و توجه سلطنتی برای سفر خود به هند تاسیس شد. دانشگاه سالامانکا حدود 30000 دانشجو را در نه محوطه دانشگاهی خود سرویس دهی میکند.

 

  دانشگاه پاریس

این دانشگاه در پایتخت فرانسه و در بین سالهای 1160-1250 تاسیس شده است. دانشگاه پاریس، اغلب به عنوان "لا سوربن" ویکی از اولین دانشگاه های تاسیس شده در فرانسه شناخته می شود، همانطور که در تاریخ امده است: فعالیت دانشگاه پاریس در سالهای 1793-1250 و پس از انقلای فرانسه متوقف شد. امروزه، دانشگاه پاریس در سراسر شهر پراکنده شده .این دانشگاه در 1970 به 13 نهاد مستقل با حفظ اعتبار دانشگاه اصلی تقسیم شده بود .. از این 13 نهاد بالاترین رتبه بندی را دانشگاه پیر و مار کوری (به صورت مشترک در رتبه بندی جهانی UPMC 141) و دانشگاه پاریس) داشته است.

 

 

 

دانشگاه کمبریج

 در سال 1209 توسط گروهی از دانشمندانی که با توجه به درگیری های سیاسی از دانشگاه اکسفورد خارج شده بودند ،تاسیس شد.دانشگاه کمبریج در حال حاضر در رتبه 4 جهان قرار دارد. اکسفورد و کمریج در اشتراک گذاری بسیاری از سنت های مشترک، و با حفظ حس رقابت سالم در مسابقات سالیانه قایقرانی شرکت میکنند.کمریج در انگلستان واقع شده و در حدود 19،000 دانشجو دارد کخ حدود 4100 نفر از انها از خارج از اتحادیه اروپا پذیرش شده اند.  .

 

 

  

دانشگاه کویمبرا

.این دنشگاه در اصل در پایتخت پرتغال واقع و در سال 1290 تاسیس شده است دانشگاه کویمبرا  در قرن 18و به دستور پادشاه ان زمان تاسیس شده است ( سومین شهر بزرگ کشورپرتغال  که بیشتر خانه های آن مربوط به دوران روم باستان است. )  این دانشگاه بیش از 25000 دانشجو دارد و در سال 2013  به دلیل ساختمان های تاریخی حیاط ها، سنت های فرهنگی و چشم انداز های خیره کننده این شهر به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.