پایگاه استنادی اسکوپوس (Scopus) يكی از بزرگترين پايگاه هاي چكيده نامه و از نمایه‌های استنادی معتبر و شناخته‌شده متون تحقيقاتی و منابع تحت وب با كيفيت می باشد.

پایگاه استنادی اسکوپوس بیست ونه ميليون چكيده از بيش از 16,500 مجله علمي در زمينه هاي مختلف علمي، فني، پزشكي و علوم اجتماعي بين المللي را را در خود جمع‌آوری کرده‌است. اطلاعات محصولات حدود 5 هزار ناشر علمی را از سراسر جهان در خود جای داده‌است. پایگاه استنادی اسکوپوس علاوه بر چکيده مقالات ، دارای فهرست منابع هر مقاله می باشد و بنابراین امکان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله برای پژوهشگران وجود دارد . لذا می‌توان دريافت هر مقاله در اين مجموعه ، تاکنون چند بار بوسیله ساير مقالات مورد استناد قرار گرفته است که اين مسئله خود شاخصی برای تعيين کيفيت مقالات می باشد و مؤثرترين کشورها ، نشريات ، مؤسسات علمی ، آثار و دانشمندان را از اين طريق می توان مشخص کرد. پایگاه استنادی اسکوپوس شامل 265 ميليون ارجاع و 265 ميليون صفحه وب با كيفيت است ، كه از طريق موتور جستجوی سايروس ایندکس شده است. پایگاه استنادی اسکوپوس دومین پایگاه علمی استنادی معتبر جهان است. این پایگاه در اواخر سال 2004 در شهر آمستردام هلند راه اندازی شد و به شرکت بزرگ نشر جهان یعنی الزویر (Elsevier) که 400 سال سابقه نشر دارد وابسته است.اين پايگاه با همکاری 21 مؤسسه از سراسر جهان ارائه شده و به سرعت رقيب جدی موسسه اطلاعات علمی شد . برای استفاده از اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس باید اشتراک بگیرید و هزینه بپردازید. پوشش موضوعي پایگاه استنادی اسکوپوس شامل: کشاورزی و علوم زیستی ،  هنر و علوم انسانی ، بیوشیمی ، ژنتیک و زیست مولکولی ، مدیریت و حسابداری ، شیمی ، مهندسی شیمی ، علوم کامپیوتر ، دندانپزشکی ، علوم زمین ، علوم مواد ، ریاضیات ، پزشکی ، پرستاری ، داروشناسی ، روانشناسی وعلوم اجتماعی میباشد.

در مقایسه‌ای که بین پایگاه استنادی اسکوپوس و پایگاه استنادی وب آو ساینس (wos) شده است پایگاه استنادی اسکوپوس حدود 20 درصد پوشش بیشتری از پایگاه استنادی وب آو ساینس داشته‌است اما مقاله های پیش از سال 1995 میلادی را ندارد بر خلاف پایگاه استنادی وب آو ساینس که تا سال 1945 میلادی را شامل می‌شود و گوگل اسکالر (جستجوگری از شرکت گوگل است که امکان جستجوی واژه‌های کلیدی در مقاله‌ها، رساله‌های علمی و گزارش‌های فنی را فراهم می‌کند) نسبت به پایگاه استنادی اسکوپوس دقت کمتری دارد و دیر به دیر بروزرسانی می‌شود. بر اساس مطالعه دیگری که در سال 2006 انجام شد جستجو در پایگاه استنادی اسکوپوس و کار با آن ساده تر است حتی برای کاربران آماتور . در پایگاه استنادی اسکوپوس می‌توان در یادکردها (ارجاع به منابع ها) به جلو و عقب رفت. یعنی مقاله به چه منابعی ارجاع داده یا چه مقالاتی به این مقاله ارجاع داده‌اند. همچنین از آنجا که پایگاه استنادی اسکوپوس بین رشته‌ای است می‌توان در این زنجیره از ارجاع به منابع ها به مقالاتی که خارج از رشته پژوهشگر است نیز رفت. پایگاه استنادی اسکوپوس همچنین برای هر نویسنده مقاله ، پروفایلی را هم ارائه مینماید که اطلاعات مهمی را در خود جای می دهد. توجه به این نکته ضروریست که پایگاه استنادی اسکوپوس تنها انتشاراتی را که به صورت متوالی و مجموعه هستند را ایندکس می‌کند (مانند مجلات ، سری کتاب‌ها و کنفرانس متربال‌هایی که ISSN دارند). تنها مورد استثناء مقالات کنفرانسی (که در بردارندهٔ نسخهٔ نهایی و متن کامل مقالات است ) است که نمایه می‌شود ولی خلاصه‌های کوتاه (meeting abstract) از پژوهش‌های در حال اجرا در پایگاه استنادی اسکوپوس ایندکس نمی‌شوند.